overlay

SAĞLIK DİŞLER SAĞLIKLI NESİLLER

dis.png
SAĞLIK DİŞLER SAĞLIKLI NESİLLER

Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ tarafından 05/04/2017 tarihinde Erzurum’da yapılan, tüm illerimizi kapsayan “Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller” konulu Ağız ve Diş Sağlığı Programı, aynı gün ilimizde de Sidre 2000 Ortaokulu’nda uygulanmıştır.

  Halk Sağlığı Müdürlüğü’müz tarafından öğrencilerimize ağız diş sağlığı setleri hediye edilmiştir. Okulumuzda konu ile ilgili eğitici kitap, broşür ve afiş dağıtımı yapılmıştır. Diş hekimimiz tarafından ana sınıflarında öğrencilerimize ağız diş sağlığı ile ilgili eğitim verilmiş, sağlıklı beslenmenin önemi ve doğru diş fırçalama yöntemleri öğretilmiştir.

Ağzımızın ve dişlerimizin sağlıklı olması için yapılması gerekenler, süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içerikli gıdalar sebze, meyve, et, balık, yumurta, fıstık gibi sağlıklı yiyecekler ve içecekler tüketilmesi gerektiği anlatılmıştır.

Dişlerimize zarar veren asitli ve şekerli gıdaların; tatlı, şeker, çikolata, kek gibi yiyeceklerin tüketilmemesi, özellikle şekerli ve yapışkan gıdalar yedikten sonra dişlerimizi fırçalamamız gerektiği, eğer fırçalayamıyorsak ağzımızın su ile çalkalanması, bir bardak su içilmesi önemle vurgulanmıştır.

Öğrencilerimize günde iki kez 2 dakika etkin bir şekilde dişlerin ve dil üzerinin temizlenmesi, dişler fırçalandıktan sonra günde bir kez diş ipini etkin kullanarak diş aralarının temizlenmesi ayrıca sadece kendilerine ait diş fırçalarını kullanmaları, fırçayı 3 ayda bir değiştirmeleri, 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmeleri öğütlenmiştir.

Genel sağlığımız, ağız ve diş sağlığımıza bağlıdır. Bu nedenle sağlıklı yaşamak için dişlerimize çok iyi bakmalıyız.

DETAY