overlay

BİZ OTİZMİN FARKINDAYIZ, YA SİZ?

OTİZM.png
BİZ OTİZMİN FARKINDAYIZ, YA SİZ?

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan’da başlayan “OtizmFarkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

DSM- IV tanı kriterlerine göre “Otizm” bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkileyen karmaşık, yaygın bir gelişimsel bozukluktur. “Otizm”, otistik spektrum bozukluğu kategorisindeki en temel alt grup olarak kabul edilmektedir. Genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde kızlara oranla daha fazla görülmektedir. Otizme neyin sebep olduğu henüz net olarak bulunamamıştır. Ancak son dönemdeki araştırmalar, otizmin genetik bir bozukluk olduğu görünüşü kuvvetlendirmektedir. Otizmin kesin tedavisi için henüz herhangi bir ilaç mevcut değildir.

Bu kapsamda 03.04.2017 tarihinde İMKB Borsa İlköğretim Okulunda düzenlenen etkinlik programına Sayın Valimiz Şehmus GÜNAYDIN ve Eşi Aysel GÜNAYDIN da katılarak Otizmli çocuklara ve ailelerine desteklerini belirtmiştir. İMKB Okulu öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan gösteriler sergilenmiştir. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz personeli ise etkinlik programına iştirak ederek Sağlıklı Yaşam Aracı ile okul önünde stant açarak çocuklara ve ailelerine broşür dağıtımı yapmıştır. Program sonunda tüm çocuklara “Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız” slogan baskılı top dağıtımı yapılarak çocuklar sevindirilmiş ve farkındalık oluşturmaya çalışılmıştır.

DETAY