Anne Dostu Hastane
05 Mart 2019

Anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamayı amaçlayan Anne Dostu Hastane Programında anne, bebek ve aile dostu model çerçevesinde, mahremiyete dayalı tek kişilik doğum ünitelerinin oluşturulması esas alınmaktadır. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak ve gebelerin yanında uygun bir refakatçi ile kendilerini rahat, ev ortamında hissetmeleri ve hareket özgürlüğü sağlanması hedeflenmektedir.

            Anne ve anne adayları için oluşturulan fiziki mekanlarla normal doğumun özendirilmesinin sağlanacağını, ayrıca doğumdan sonra anne ile bebeğin bir an evvel buluşmasını sağlayarak bağlılığı ilk andan itibaren oluşturmayı amaçlanmıştır.

            İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim programında Dünya ve Türkiye’de Anne Dostu Hastane Programı’nın önemi ve felsefesi ile Anne Dostu Hastane Kriterleri ve Anne Dostu Hastane Programı değerlendirmektedir.“Anne Dostu Hastane” unvanı alan Isparta Şehir Hastanesi’nde eğitim alan nitelikli sağlık personeli ile anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmaları sağlanmıştır. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının en temel hakkıdır. Tüm eğitimler ulusal standartlara uygun hazırlanmaktadır. Mahremiyet beklentileri itina ile karşılanmakta, hijyen ve konfor standartları yüksek tutularak bilgilendirmeler devam etmektedir.

Bu kapsamda, Isparta Şehir Hastanesi’nde  “ Anne Dostu Hastane” unvanı almak için çalışmalar başlatılmıştır. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı Ulusal Anne Dostu Değerlendirme ekibi tarafından yapılan yerinde değerlendirme sonucunda Isparta Şehir Hastanesi “Anne Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazanmıştır. 05 Mart 2019 tarihinde Müdürlüğümüzde düzenlenen programla “Anne Dostu Hastane” unvanı, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet KARAKAYA tarafından Şehir Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.F.Ruşen KESKİN’e teslim  edilmiştir.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet KARAKAYA Anne Dostu Hastane çalışmalarında katkılarından dolayı emeği geçen herkese teşekkür etmiştir.

  • ET124 (1).jpg
  • ET124 (2).jpg
  • ET124 (3).jpg
  • ET124 (4).jpg