Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP)
22 Nisan 2019

Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmekte ve bunların %23'ü doğum sonrası solunum durmasına bağlı kaybedilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de solunum durması(asfiksi) temel bir yenidoğan sorunu olmayı sürdürmektedir. Doğumu izleyen dakikalar bebeğin anne karnı  dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalardır.Solunumu durmuş bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın, yeterli bir canlandırma hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yenidoğan canlandırmada becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir.

Sağlık Bakanlığı tarafından 1998 yılında başlatılmış olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) ile ülkemizde; Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) kapsamında yer alan uygulayıcı ve eğitici eğitimleri Türkiye geneline yaygınlaştırılarak, sağlık personeli (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, Anestezi Uzmanları, Pratisyen Hekimler, Ebeler, Hemşireler, Anestezi Teknisyenleri v.s.) eğitilmiştir.

İlimizde, 16/18 Nisan 2019 tarihlerinde İl Sağlık Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen Yenidoğan  Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimimizde 46 kursiyer (Çocuk Uzmanı, Kadın-Doğum Uzmanı, Pratisyen Hekimler, Asistan Hekimler, Ebe, Hemşire, Acil Tıp Teknisyeni ve Anestezi Teknisyeni) 3(üç) günlük eğitim sonunda yapılan teorik ve pratik sınavlar sonucunda sertifika almaya hak kazanmışlardır.

Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi eğitimcileri olarak; Konya İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Dr. Canan DOĞAN, Ebe Leyla PAMUK, Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Beyza ÖZCAN, Konya Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde görevli Ebe Ülker ÖZEN Antalya Sağlık Müdürlüğünde görevli Ebe Nuray ÇAYIR, Burdur İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Ebe Ayşe HARMANŞAH ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nde görevli Prof.Dr. Hasan ÇETİN, Doç. Dr. Gonca SANDAL katılmışlardır.

Isparta  İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet KARAKAYA’nın  katkıları ile gerçekleştirilmiş olup, 18 Nisan 2019 tarihinde  kursiyerlere sertifika takdim töreni ile son bulmuştur.

Konya, Antalya ve Burdur İlinden eğitim için gelen Sağlık Bakanlığı Eğitimcilerine Sağlık Müdürlüğümüz adına teşekkür eder çalışma hayatlarında başarılar dileriz.

Yenidoğan Canlandırma Programı eğitimlerimiz İlimizin ihtiyaçları doğrultusunda tekrarlanacaktır.

  • ET131 (1).jpg
  • ET131 (2).jpg
  • ET131 (3).jpg
  • ET131 (4).jpg
  • ET131 (5).jpg
  • ET131 (6).jpg
  • ET131 (7).jpg
  • ET131 (8).jpg
  • ET131 (9).jpg