Beslenme Dostu Okullar Programı
11 Ekim 2019

29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedeflenmektedir. Avrupa bölgesindeki 17 ülkenin dâhil olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün “Nutrition Friendly Schools Initiatives (NFSI)-Beslenme Dostu Okullar Girişimi” T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile ülkemizde başlatılmıştır. Beslenme Dostu Okullar Programı’nın sürdürülmesi T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 17.05.2016 tarihinde imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilmektedir. Programın amacı; ülke genelinde Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi/özel okul/kurumların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ortamı ve öğrenci sağlığının geliştirilmesidir. Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın "Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması" çalışmaları kapsamında “Beslenme Dostu Okul Projesi” okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

                İlimizde İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 2015 yılından günümüze kadar yürütülen yoğun çalışmalar sonucunda İl genelinde Beyaz Bayrak önkoşulunu sağlayan tüm okulların Beslenme Dostu Okullar Programına dahil edilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda her fırsatta okul Müdürleri, Okul Aile Birliği Başkanları ve Kantin çalışanları Proje ile ilgili bilgilendirilmiş Çocukluk çağı obezitesi ile mücadelede projenin önemine vurgu yapılmıştır.İl genelinde Sağlıklı Beslenme, Obezite ile Mücadele, Fiziksel Aktiviteyi Teşvik,Tuz ve şekerin azaltılması, besin güvenirliği ve hijyen konularında 87.484 öğrenci ve 7583 öğretmene sağlık çalışanlarımızın desteği ile  eğitimler yapılmış, okullarla çeşitli etkinlik ve fiziksel aktiviteler kurumumuz desteği ve işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

                2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında kapanan 2(iki) okul,  yeni açılan 9(dokuz) okul ve Beslenme Dostu Okul ünvanına sahip 412 okul ve 13 Halk Eğitim Merkezinin değerlendirilmesi yapılmıştır. sürdürülen çalışmalar neticesinde gerekli koşulları sağlayan özel ve resmi 434 (dörtyüzotuzdört) okul Beslenme Dostu Okul ünvanı almaya hak kazanmıştır.

 2015 yılı Beslenme Dostu Okul sayısı : 5

 2016 yılı Beslenme Dostu Okul sayısı : 12

 2017 yılı Beslenme Dostu Okul sayısı : 419 

 2018 yılı Beslenme Dostu Okul sayısı:  424

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında mevcut okul sayısı 434 Beslenme Dostu Okul Ünvanı alan okul sayısı:434’dür.


  • ET155 (1).jpg
  • ET155 (2).jpg
  • ET155 (3).jpg