3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü
23 Nisan 2021

Toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önem arz etmektedir. Bu kapsamda ülkemizde 81 İl Sağlık Müdürlükleri tarafından 3-4 Ekim günlerinde “Dünya Yürüyüş Günü” çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanmakta iken bu yıl COVID 19 nedeni ile geniş katılımlı etkinlikler planlanmamıştır.
                Uluslararası "Herkes için Spor Federasyonu" tarafından 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü kapsamında COVİD 19’un getirdiği küresel salgını yenmek için sporun ve fiziksel aktivitenin dünyayı birleştirme gücünden hareketle “Küresel Harekete Katıl” çağrısı yapmaktadır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktivite düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Bakanlığımız tarafından yapılan "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması " sonuçlarına göre toplumumuzun %71.9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın B.6 başlığının içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır.

                Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, koronavirüs ülkemizde de hayatı olumsuz etkilemiştir. Sağlık Bakanlığı olarak sağlık camiası ciddi bir mücadele yürütmektedir. Bu mücadelede hepimizin dikkat etmesi gereken kaideler bulunmaktadır. Özellikle halkımızın bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmesi, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek günlük 15-30 dakikalık yürüyüşler yapması önem arz etmektedir. Hareketsiz yaşam yüksek kan basıncı(hipertansiyon),kalphastalıkları, şişmanlık(obezite), şeker hastalığı(diabet), kemik erimesi (osteoporoz), depresyon, belağrısı, kireçlenme (artrit) gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasına ya da var olanların şiddetinin artmasına nedenolacaktır. Yetişkinler, istirahat ettikçe ve daha az aktif hale geldikçe kendilerini daha yorgun hissedeceklerdir. Evdede rahatlıkla fiziksel aktivite yapacağımız ortamlar oluşturulabilir. Koridorda 15-20 dakika ile başlayan yürüyüşler,evde 10’ar kez yapacağımız  kültür-fizik hareketleri, Herkes için Spor Federasyonu’nun  His APP mobil uygulamaları eşliğinde hareketsizlikle mücadele ev ortamında da sürdürülebilir.

                Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.

Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. 

5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.

Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.

Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir-iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Yalnız sağlık problemi olanların egzersiz yoğunluğunu düşük tutması ve  aktivite öncesi mutlaka Doktorunun görüşünü alması gerekmektedir.

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.