112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
30 Kasım 2021

Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumunda 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmasını önlenmesi ve trafikte ambulans geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması, acil sağlık hizmetlerinin tanıtımı amacı ile 1-7 Aralık tarihleri 112 Acil Sağlık Hizmetleri haftası olarak kutlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığımız tarafından sağlık hizmetlerinin Yurt genelinde en uç noktalara kadar yayılmış, kesintisiz olarak hizmet veren İl merkezlerindeki komuta kontrol merkezine bağlı olarak çalışan, tüm ilçelerde ve bazı önemli noktalarda kurulmuş istasyonlardan oluşan büyük bir sistemdir. 112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında, aranması gereken önemli bir hattır. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralılara ulaşmada geç kalınmaktadır. Diğer yandan ambulansın vakaya ulaşmasında önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi / verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulans geçişine uygun olmaması gibi nedenler, ambulansın vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır.
Bu hafta vesilesi ile halkımıza daha kaliteli, zamanında ve hızlı bir şekilde acil sağlık hizmetlerini sunabilmemiz için 112’yi gereksiz yere meşgul etmeyelim,  trafikte ambulanslara “YAŞAMA YOL VER”’elim.

ısp 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası.jpg