Yenidoğan Canlandırma Programı (Nrp)
20 Şubat 2024

Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmekte ve bunların %23'ü doğum sonrası solunum durmasına bağlı kaybedilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de solunum durması(asfiksi) temel bir yenidoğan sorunu olmayı sürdürmektedir. Doğumu izleyen dakikalar bebeğin anne karnı  dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalardır.Solunumu durmuş bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın, yeterli bir canlandırma hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin heran hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yenidoğan canlandırmada becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir.

Sağlık Bakanlığı tarafından 1998 yılında başlatılmış olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) ile ülkemizde; Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) kapsamında yer alan uygulayıcı ve eğitici eğitimleri Türkiye geneline yaygınlaştırılarak, sağlık personeli (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, Anestezi Uzmanları, Pratisyen Hekimler, Ebeler, Hemşireler, Anestezi Teknisyenleri, Yenidoğan , 112 Acil v.s.) eğitilmiştir.

İlimizde, 13-14-15 Şubat 2024 tarihlerinde İl Sağlık Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen Yenidoğan  Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimimizde 42 kursiyer (15 Hekim ve 26 yardımcı sağlık personeli ) 3 (üç) günlük eğitim sonunda yapılan teorik ve pratik sınavlar sonucunda sertifika almaya hak kazanmışlardır.

           Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi eğitimcileri olarak; kurs sorumlusu Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Ebe Nuray ÇAYIR, Ebe Zeliha ÖZBEK, Konya Beyhekim EAH’ de görevli Uzm.Dr. Ebru BULDU,İstanbul Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık Ve Araştırma Hastanesinde görevli Uzm.Dr. Yasemin ŞENEL, Afyonkarahisar Bolvadin Dr.Halil İbrahim ÖZSOY Devlet Hastanesinde görevli Uzm.Dr. Ulaş AKÇAY, Afyonkarahisar  İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Hem. Ebru UZAR ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Hasan ÇETİN, Özel Isparta Hastanesinde görevli Uzm.Dr. Damla GÜNEŞ, Müdürlüğümüzde görevli Hemşire Helma APAYDIN ve Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun bakım sorumlusu Ebe Benan BERBER’e teşekkür ediyoruz.

Isparta İl Sağlık Müdürlüğü’nün gerçekleştirmiş olduğu Yenidoğan Canlandırma Programı 15 Şubat 2024 tarihinde  kursiyerlere sertifika takdim töreni ile son bulmuştur.

Antalya, İstanbul, Afyon ve Konya İlinden eğitim için gelen Eğitimcilere Sağlık Müdürlüğümüz adına teşekkür eder çalışma hayatlarında başarılar dileriz.

Yenidoğan Canlandırma Programı eğitimlerimiz İlimizin ihtiyaçları doğrultusunda tekrarlanacaktır.

  • .
  • .
  • .
  • .