BESLENME DOSTU OKULLAR PROGRAMI
11 Ekim 2017

BESLENME DOSTU OKULLAR PROGRAMI

29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması amacıyla, “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile Okulların Koruyucu Sağlık Hizmetleri kapsamında, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına teşvik edilmesi, obezitenin önlenmesi, duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan tüm iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün “Beslenme Dostu Okul Girişimi” Millî Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile ülkemizde başlatılmıştır. Bu protokolün amacı; ülke genelinde Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı ülke genelindeki tüm resmi ve özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrencilerin sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ortamı ve öğrenci sağlığının geliştirilmesidir.

2017 itibari ile İlimizde 87 okul “Beslenme Dostu Okul” unvanını almaya hak kazanmıştır. Amacımız İlimizde bulunan bütün okulların gerekli şartları oluşturarak “Beslenme Dostu Okul” unvanı alması olup bu konuda Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yoğun bir çalışma programı başlatılmıştır.

Bu kapsamda çalışmaların daha hızlı yürütülebilmesi için İlçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Toplum Sağlığı Merkezi personellerinden denetim ekipleri oluşturulmuştur. Bu personellere Müdürlüğümüz toplantı salonunda “Beslenme Dostu Okul” sorumluları ve eğitimcileri tarafından eğitim verilmiş ve ilçe okullarının denetimlerine birlikte başlanmıştır.

Çalışmalarımız büyük bir hızla yürütülmektedir.


  • E6 (1).jpg
  • E6 (2).jpg
  • E6 (3).jpg
  • E6 (4).jpg
  • E6 (5).jpg
  • 6.jpg